Наразі в Україні працює понад 2,1 мільйона підприємців. Вони створюють робочі місця та сплачують податки, що є суттєвим внеском у підтримку економіки, зокрема у воєнний час. У період з початку повномасштабного вторгнення і до кінця 2024 року фізичні особи підприємці (ФОПи) перерахували до державного бюджету майже 126 млрд грн податків.
Крім того, зберігається позитивна тенденція зростання кількості ФОПів із найманими працівниками. За інформацією Державної податкової служби України станом на початок 2025 року 259 976 підприємців забезпечують роботою 673 251 особу. Це на 9% більше, ніж торік, і на 12% більше, ніж у 2023 році.

Найбільша кількість ФОПів, які створюють робочі місця, зареєстрована в Дніпропетровській області — 24 тисячі. Другу та третю позиції розділили Київ та Львівська область — по 23 тисячі підприємців.
Втім, воєнна агресія боляче вдарила по прифронтових регіонах. Зокрема, у Миколаївській та Одеській областях кількість активних ФОПів-роботодавців скоротилася на 9% та 4% відповідно. Це логічний наслідок постійної загрози обстрілів та руйнувань інфраструктури.
Натомість у відносно безпечних регіонах бізнес поступово нарощує оберти. Найдинамічніше зростання кількості ФОПів із найманими працівниками спостерігається у Рівненській та Хмельницькій областях — тут приріст склав 26%. Далі йде Чернівецька область зі збільшенням на 25%, а також Волинська та Житомирська — по 24%. Лише у західних областях країни у 2024 році працювало майже 90 тисяч ФОПів-роботодавців (частка Закарпаття становить 7718 осіб).

Податкові надходження
Загалом обсяг податкових надходжень в державний бюджет за останніх два роки збільшився на 28,7%. Серед секторів, де фіксується найбільший приріст податкових надходжень, виділяються: фінанси та страхування (+156,3%), професійна діяльність (+53,9%), транспорт (+49,9%), мистецтво та спорт (+40%) і складське господарство (+37,3%).
Зростання податкових надходжень – це результат не лише активності бізнесу, а й сумлінної сплати податків громадянами. Основними джерелами наповнення бюджету залишаються податок на доходи фізичних осіб, податок на прибуток підприємств, рентна плата за використання природних ресурсів та внутрішні податки на товари та послуги. Це означає, що кожен працюючий українець та відповідальний бізнес роблять важливий внесок у фінансову стабільність країни.
Позитивна динаміка спостерігається практично у всіх областях. Абсолютним лідером в розрізі регіонів стало Закарпаття, де приріст становить 42,5%, що навіть на 14% більше, ніж другий в рейтингу показник. За даними ОВА, в області торік було зареєстровано 1626 приватних підприємців.

Таким чином, попри війну та всі виклики, підприємництво в Україні продовжує розвиватися.