УАЛ в Ужгороді: осередок, де формується нове покоління змінотворців

Другий рік поспіль в Ужгороді успішно працює осередок Української академії лідерства (УАЛ) — унікальний простір для молоді, яка прагне розвиватися, впливати на суспільство та будувати майбутнє України.

Нині УАЛ працює в Ужгороді, Львові та Києві, а раніше такі локації були і в Чернівцях, Харкові, Полтаві, Миколаєві, Маріуполі. Незважаючи на пандемію та війну, академія продовжувала і продовжує працювати, адже її стратегія, розрахована на довгу перспективу, є глибоко продуманою.


Українська академія лідерства — це освітня інституція, яка через десятимісячну фармаційну програму у сферах інтелектуального, фізичного, суспільного та емоційного розвитку спрямована на формування лідерських якостей молоді. Її мета — впливати на суспільні процеси в Україні через особистісні зміни. 

Минулого року в Ужгородському осередку було 47 випускників. Нині здобуває неформальну освіту 31 студент з різних областей: Закарпатської, Львівської, Тернопільської, Харківської, Одеської, Волинської, а також із Києва, Криму, Маріуполя. Ще двоє закарпатців навчаються в інших осередках. Місто обирає не студент, а академія — з метою змінити середовище, познайомити з різними регіонами країни та сформувати спільноту, яка представляє всю Україну.

«У нашому осередку працюють шість менторів, кожен відповідає за певний напрямок розвитку: мандрівки, традиції, формація, організаційні процеси, фізичний розвиток. Є керівниця та адміністраторка, котрі координують діяльність осередку», — розповідає Яна, студентка УАЛу з міста Бережани, представниця департаменту комунікацій.

Загалом в організації залучено понад 50 людей, включно з командою національного офісу, яка займається програмою, фінансами та іншими адміністративними процесами.

Перед початком навчального року ментори проходять Школу наставників — інтенсив, під час якого вони знайомляться з методологією, філософією академії, а також програмними і організаційними елементами.

Багато менторів — випускники академії, які передають свій досвід новим студентам. За 10 років діяльності академія випустила 1354 студентів, котрі входять до клубу випускників «Софія». Вони реалізовують проєкти на місцях, зокрема, беруть участь у платформі «Дотик», яка підтримує випускників на війні.

Академія має сім основних цінностей: справжність, проактивність, творчість, свобода. Це — формула «бути справжнім, бути вільним, бути творчим».

Студенти навчаються у викладачів та лекторів з провідних університетів України та світу: УКУ, Могилянки, Гарварду, університетів Данії. Запрошують також лідерів громадського сектору — Сергія Притулу, Євгена Клопотенка, Віктора Ющенка.

Програма включає експедиції, дослідження місцевих бізнесів, самоврядування, історії міст. Також студенти мають список зі 100 книг, з яких кожен має обов’язково прочитати щонайменше 15.

Експедиції, вишколи, мандрівки, а також майбутня поїздка в Європу — частина великої адвокаційної кампанії. Із 2 по 10 травня три осередки вирушать у Прагу, Відень, Страсбург і Брюссель. Студенти будуть досліджувати європейські інституції та проводити адвокаційні кампанії на підтримку України.

До програми можуть долучитися молодь віком 16-20 років. Також є окремий осередок для дорослих (19-21 рік), які вже здобувають освіту у вишах і хочуть здобути практичний досвід. Навчання триває 6 днів на тиждень з 7:00 до 21:00.

Ранок починається з руханки, о 9:00 — чекін. Протягом дня — лекції, англійська з носіями мови, робота над проєктами, волонтерство. Після вечері — час на самоосвіту. Спорт — обов’язкова складова: волейбол, баскетбол, підготовка до Кубку академії.

Студенти регулярно беруть участь в акціях, наприклад, з поширення культури хвилини мовчання на площах Ужгорода. 

Кожен студент має обов’язково пройти не менше 100 годин волонтерства: це допомога армії, соціальні проєкти, зооволонтерство тощо. Академія активно співпрацює з бізнес-спільнотою Борд Закарпаття.

Кампус, де проживають уалівці адаптований для комфорту та безпеки студентів. Є окремо лекторій, спільні простори, де можна відпочивати та вчитися. Молодь проживає в кімнатах по 3-4 особи, у яких є панорамні вікна, балкони, куточки особистого простору.

Мають кухню, але також забезпечено триразове харчування. 

Лекторій знаходиться в підвальному приміщенні, умовно вже в укритті. Це значно спрощує роботу, наприклад, у порівнянні з Києвом.

Серед студентів є багато таких, хто з УАЛОм були знайомі заочно задовго до навчання. Яна мріяла про академію 4 роки: «Була у таборі, де ментори були випускниками УАЛ. Вони справді відрізнялись. Усвідомлені, свідомі. Академія — це любов. Хочу стати менторкою. Навіть до навчання тут, намагалася бути активною в громадському секторі. Волонтерила, реалізовувала власні проєкти. Для мене було дуже важливо залишитись саме в Україні».

Для Катерини проєктна діяльність розпочалася вже в УАЛі. Вступила в академію одразу після школи. За словами дівчини, сьогодні впроваджує вже свій другий проєкт, який спрямований на культуру. Схожу діяльність впроваджували в Києві під час освітнього форуму. Це був творчий вечір музики 60-80-х років. Нині ж таку ініціативу планують повторити вже в Ужгороді. У планах Катерини вступати до УКУ.

Враженнями від програми ділиться і Милана з Білої Церкви: «Навчання тут — це унікальний досвід, який дає академія. Цікаві лектори та можливість навчатися новому. Розумію, що таку освіту здобути самотужки було б складно».

Однак стати студентом академії може не кожен — для цього необхідно пройти відбір. Перевага надається молоді, яка проявляла активність у шкільному житті, брала участь у проєктній діяльності та має чітку громадянську позицію. Більше про цьогорічний відбір тут.

Залишити коментар

Залиште свій коментар нижче. Обов'язкові поля позначені *.

Немає більше новин для показу
Прокрутка до верху

Розділи

“КАРПАТСЬКИЙ ТЕЛЕГРАФ” в соцмережах

Шукайте тут

“КАРПАТСЬКИЙ ТЕЛЕГРАФ” в соцмережах