В Ужгородському національному університеті (УжНУ) тривають масштабні ремонтні роботи, які розпочалися у 2021 році. Цей комплексний проєкт спрямований на модернізацію ключових об’єктів для покращення умов навчання та проживання студентів, а також підвищення енергоефективності будівель. Про хід робіт та їхні результати розповів проректор з науково-педагогічної роботи УжНУ Олександр Рогач.
Міжнародне фінансування та об’єкти оновлення
Капітальні ремонти навчально-лабораторного корпусу та гуртожитку №4 проводяться в межах проєкту «Вища освіта України». УжНУ успішно пройшов конкурсний відбір і став учасником цієї програми.
Проєкт фінансується Європейським Інвестиційним Банком (ЄІБ), Північною Екологічною Фінансовою Корпорацією (НЕФКО) та Фондом Східноєвропейського Партнерства з Енергоефективності та Довкілля (Фонд E5P). Кредитором субпроєкту УжНУ є НЕФКО. Основна частина фінансування – кредитні кошти, а це близько 5,1 млн євро. Університет також вносить свій вклад, покриваючи податок на додану вартість (понад 1 млн євро) за рахунок власних надходжень.
У липні 2021 року укладено контракт з переможцем тендеру – СПКА «РІОЛА-МОДУЛЬ ЛТД». Роботи охоплюють:
- навчально-лабораторний корпус А, Б, В;
- навчально-лабораторний корпус Г на вулиці Університетській, 14;
- студентський гуртожиток на вулиці Університетській, 12.
Поштовхом для оновлення став вкрай незадовільний технічний стан будівель, їхня низька енергоефективність та застарілі комунікації. Ці об’єкти десятиліттями експлуатувалися без належного ремонту. Також, зростаюча конкуренція у вищій освіті вимагала створення сучасного та енергоефективного навчального середовища.

Оновлення гуртожитку №4: фокус на енергоефективності та комфорті
Капітальний ремонт гуртожитку №4 включає комплексне оновлення з акцентом на енергоефективність, безпеку та комфорт мешканців. Роботи охоплюють як зовнішні конструкції, так і внутрішні системи.
Заходи включають: теплоізоляцію зовнішніх стін та підлоги техповерху; гідро- та теплоізоляцію даху; ремонт відмостки; заміну вікон і дверей; оновлення систем вентиляції, опалення, освітлення; встановлення ІТП, системи енергомоніторингу; відновлення санвузлів та встановлення сонячної електростанції.
Не менш важливим є ремонт більше 170 санвузлів у гуртожитку №4. Завершення робіт заплановано на листопад-грудень 2025 року.

Результати та подальші плани
Завдяки співпраці з НЕФКО, проєкт продовжено на 2025 рік, залучивши додаткове фінансування близько 1 мільйона євро.
«Цей результат – приклад ефективного управління, стратегічного планування та успішної міжінституційної співпраці, що дозволяє університету і надалі модернізувати свою інфраструктуру та покращувати умови для студентів і викладачів», – підкреслив Олександр Рогач.
Вже реалізовано понад 80% запланованих робіт. Корпуси та гуртожиток мають сучасний вигляд, демонструючи високу енергоефективність. Підрядники дотримуються термінів, попри складні умови. Усі роботи мають бути закінчені у 2025 році.
Термомодернізація є ключовою складовою, що забезпечує значне зниження енергоспоживання та підвищення комфорту. Оновлені фасади та утеплені корпуси вже гарантують стабільне тепло та зниження витрат на енергоносії.

Виклики та досягнення
Реалізація проєкту стала викликом, оскільки УжНУ та ключові партнери не мали попереднього досвіду подібних масштабних ініціатив в Україні. Процес ускладнювався неузгодженістю певних положень міжнародного і національного законодавства. Труднощі долалися завдяки постійній координації та регулярним онлайн-нарадам всіх сторін.
Найсерйознішим викликом стала повномасштабна війна, що спричинила ризики перебоїв у постачанні та загрозу припинення фінансування. Завдяки активним переговорам керівництва УжНУ з донорами, проєкт не був зупинений і офіційно продовжений у 2023 році.
«За це хочу щиро подякувати НЕФКО, а особливо пані Хелені Ляхтєенмякі, чия підтримка, розуміння та віра в Україну та потенціал нашого університету стали вирішальними у прийнятті позитивного рішення», – висловив вдячність проректор та відзначив внесок Групи реалізації проєкту від УжНУ (Крістіни Товт, Руслани Вовчанської, Дмитра Сойми, Михайла Мучички).

Вплив оновлення та перспективи розвитку УжНУ
Загальний ефект від реалізованих робіт є багатовимірним.
«Для студентів це насамперед – комфортні, теплі, безпечні умови для проживання та навчання. Для викладачів – це покращення умов праці, стабільний мікроклімат у приміщеннях. А для УжНУ загалом – це потужний іміджевий ресурс, який демонструє здатність закладу змінюватися, бути відкритим до інновацій, відповідати сучасним вимогам та міжнародним стандартам, що підвищує привабливість університету як для абітурієнтів, так і для партнерських освітніх та наукових інституцій», – підсумував Олександр Рогач.
Проєкт забезпечує не лише оновлення інфраструктури, а й значну економію бюджетних коштів. Однак в УжНУ усвідомлюють, що частина інфраструктури, зокрема «нижні гуртожитки» (1-3) та гуртожиток №5, а також недобудовані поверхи корпусу Г, все ще потребують оновлення. Університет активно шукає нові грантові можливості та планує, що 2026 рік стане роком нових проєктів для подальшого покращення інфраструктури УжНУ та зміцнення його позицій.
